Wyciskarki wolno obrotowe.
Te często zgrabne i bardzo przydatne urządzenia działają na śrubę, czasem nawet dwie (w zależności od modelu).
Dzięki strukturze ślimakowej oraz sitom sok zostaje oddzielony od miąższu i możemy cieszyć się prawdziwą bombą witaminową z niemal każdym owocem, warzywem czy ziołami.
Przewagą w stosunku do tradycyjnej wyciskarki jest zakres pracy, jaką możemy wykonać z wyciskarką wolnoobrotową.
Wolna rotacja – jak to działa?
Jak zostało to opisane na wstępie, zasada działania wyciskarki opiera się na obrocie osi ciężkiego i solidnego ślimaka (śruby), które dzięki specjalnym wypustkom i sile działania miażdżą nawet najtwardsze warzywa. Wolnoobrotowe wyciskarki, jak sama nazwa wskazuje, wyciskają sok w dość powolny sposób – sokowirówki robią to znacznie szybciej. Tutaj sprzęt pracuje z bardzo małą prędkością – od 40, za 50, 55 do 100 obrotów na minutę.
Ma to swoje wady i zalety, jak zresztą każde urządzenie. Te niskie prędkości obrotowe mają kilka ważnych zalet. Śruba obraca się powoli i ściska produkt, dzięki czemu sok nie jest napowietrzany, jak ma to miejsce w przypadku sokowirówek. Rezultatem jest to, że sok ma zdrowsze właściwości i więcej składników odżywczych, które mógłby być wyeliminowane przy wyciskaniu tradycyjnym na szybkich obrotach.
Wiele badań wykazało, że sok z wolnoobrotowej wyciskarki jest bogatszy, np. z większą ilością witaminy C lub E. Sam proces wyciskania soku utrzymuje go w świeżości przez długi czas (oczywiście sok lepiej jest od razu wypić, jednak trzymanie go w lodówce przez kilka godzin nie psuje jego jakości) . I choć mówi się, że sok z wyciskarki można przechowywać w lodówce nawet kilka dni, to polecamy go od razu wypić – jest zdrowszy i na pewno smaczniejszy. Wyciskarki wolnoobrotowe są też zdecydowanie cichsze niż tradycyjne sokowirówki, które mogą decydować o wyborze między dwoma urządzeniami (szczególnie jeśli chcesz wyciskać sok, gdy wszyscy śpią) .
Wyciskanie ziół
W rozdziale o wyciskarkach tradycyjnych powiedzieliśmy, że słabo radzą sobie z tzw. zielonymi produktami. W przeciwieństwie do nich wyciskarki wolnoobrotowe powstają nawet dla tej grupy produktów. Wyciskamy prawie każdy produkt, owoce czy warzywa, a także zioła – od jabłek, marchewek po kapustę, sałatę i jarmuż, a kończąc na krojone lub szałwiowe. W przypadku wyciskania ziół warto kupić modele z rewersem. Przy tego typu produktach będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. Inne ważne opcje sokowirówki Oprócz tego, że sokowirówka wolnoobrotowa jest bardzo skuteczna w przetwarzaniu owoców i warzyw, należy wspomnieć o jej dodatkowych możliwościach. Wśród nich są dodatki, takie jak rozdrabniacz do sałatek. Dodatkowo wyciskarka może pełnić funkcję przyrządzania sorbetów czy koktajli, a nawet wyciskamy mleko roślinne, takie jak orzechy czy migdały. Pod tym względem są niezwykle funkcjonalne. Ich możliwości należy sprawdzić przed zakupem