585858004 info@ergonix.pl

Urazy związane z nadużyciem są niestety niezwykle powszechne wśród pracowników różnych branż. Mogą one powodować utratę czasu, produktywności i pieniędzy – zwłaszcza, że nadmierny wysiłek powoduje, że pracownicy tracą średnio 13 dni pracy.

O urazach związanych z nadużyciem mówimy, gdy mięsień, ścięgno lub więzadło ulegają uszkodzeniu w wyniku powtarzającego się użytkowania. W związku z tym górne części ramion mogą być podatne na urazy związane z nadużywaniem w pracach wymagających nadmiernego ciągnięcia, pchania lub podnoszenia. Badania wykazały, że nawet pracownicy biurowi są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia urazów nadwyrężeniowych ramion, ponieważ wielokrotne pisanie na klawiaturze i klikanie może podrażniać tkankę mięśniowo-szkieletową.

Objawy urazów związanych z nadużyciem w obrębie ramion mogą obejmować:

Ból, który pogarsza się przy wykonywaniu ruchów.
Obrzęk.
Nudności lub mrowienie.
Ograniczona mobilność. 

Nauczenie pracowników, jak zapobiegać urazom związanym z nadużywaniem rąk, może uchronić ich przed niepotrzebnymi urazami i zmniejszyć koszty leczenia oraz liczbę dni nieobecności w pracy.

Jak zapobiegać urazom związanym z nadużywaniem ramion w pracy

Doświadczanie urazów związanych z nadwyrężeniem ramion może być frustrujące. Mogą one powodować intensywny ból, ograniczać mobilność i zmniejszać produktywność. Czasami, urazy nadużyć w górnej części ramienia może prowadzić do warunków, takich jak:

Zapalenie ścięgna.
Naderwanie mięśnia.
Uszkodzenie nerwu.

Poniższe wskazówki mogą pomóc pracownikom w uniknięciu urazów związanych z nadwyrężeniem górnej części ramienia podczas pracy:

Pracownicy powinni rozgrzać się przed rozpoczęciem dnia. Ruchy poprzedzające rozgrzewkę mogą poprawić krążenie w górnych partiach ramion i przygotować je do radzenia sobie z ciężkimi przedmiotami w pracy. Dodanie elementu rozciągania może również zwiększyć zakres ruchu i elastyczność pracowników. Jeżeli pracownicy nie rozgrzewają się i nie rozciągają przed rozpoczęciem pracy wymagającej dużego wysiłku fizycznego, ich tkanka mięśniowa jest mniej elastyczna i może być bardziej narażona na kontuzje. Dzieje się tak dlatego, że bez rozgrzewki i rozciągania włókna mięśniowe są sztywniejsze i krótsze, przez co łatwiej je uszkodzić. Pracownicy powinni robić przerwy. Wiele urazów związanych z nadużywaniem występuje w wyniku konsekwentnych, powtarzających się ruchów. Tkanka mięśniowa może znieść tylko tyle nacisku i napięcia w jednym czasie; kiedy ten nacisk jest powtarzany konsekwentnie, mięsień może zawieść. Używanie ciężkich maszyn może spowodować, że pracownicy będą powtarzać ruchy ramion, które nadmiernie obciążają ich mięśnie. Zachęcanie pracowników do robienia przerw może przerwać powtarzające się ruchy i dać ich ramionom czas na odpoczynek i wyleczenie się pomiędzy sesjami. Pracownicy powinni dwukrotnie sprawdzać swoje ułożenie. Urazy związane z nadużywaniem mogą wystąpić, gdy pracownicy powtarzają ruch w niewłaściwej, niebezpiecznej pozycji. Niewłaściwe ułożenie może wystąpić, gdy pracownicy nie angażują właściwych mięśni podczas wykonywania zadania lub gdy nadmiernie koncentrują się na jednym mięśniu w stosunku do innych. Zamiast tego pracownicy powinni być uczeni prawidłowej mechaniki ciała – jak utrzymywać nadgarstek, łokieć i bark w bezpiecznej i ergonomicznej pozycji podczas podnoszenia, pchania lub ciągnięcia. W ten sposób ich górne części ramion mogą poruszać się z mniejszym ryzykiem urazu.

Work-Fit Toruń

Work-Fit może pomóc Twoim pracownikom uniknąć urazów związanych z nadwyrężeniem górnych partii ramion

Pracownicy w wielu branżach muszą wiedzieć, jak zapobiegać urazom nadwyrężającym ramiona i całe ciało podczas pracy. Work-Fit oferuje programy profilaktyki urazów, aby pomóc Twoim pracownikom w utrzymaniu wiedzy na temat urazów związanych z nadużyciem. Skontaktuj się z naszym zespołem już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług lub dowiedzieć się, jak możemy pomóc w utrzymaniu Twoich pracowników wolnymi od urazów.